Frustracja to zjawisko, którego doświadczył każdy i każdemu jest ono na swój sposób znane. Sytuacje frustrujące dla każdego człowieka mogą być różne, wynika to z temperamentu, osobowości, zasobów, wartości jakimi kierujemy się w życiu i wielu innych różnic indywidualnych. Frustracja może być przyczyną agresji. Pomyśl przez chwilę o sytuacji, która wywołała u Ciebie frustrację.

Jak zareagowałeś?

Być może zdenerwował cię kierowca na drodze, którego zwyzywałeś, a może nie posprzątany pokój dziecka doprowadził do kłótni? Frustracja sprawia, że odczuwamy napięcie, którego chcemy się pozbyć i jednym ze sposobów na to, jest reakcja agresywna w postaci krzyczenia, uderzenia pięścią w stół itp. W dzisiejszych czasach oddziałuje na nas wiele bodźców, często też negatywnych. Frustrację mogą budzić pozornie małe rzeczy jak korek samochodowy, gdy spieszymy się do pracy i takie, które osiągają poziom globalny, jak sytuacja polityczna czy gospodarcza. Rzeczą, na której chcę się skupić dziś to frustracja spowodowana niemożnością osiągnięcia upragnionego celu. Gdy o coś się staramy, wkładamy wysiłek by zrealizować cel, a gdy nam to nie wychodzi zaczynamy się frustrować. Żeby uniknąć sytuacji rosnącej frustracji, która może prowadzić do agresji zastanów się na początek, czy cel, który sobie wyznaczyłeś jest na ten moment możliwy do zrealizowania.

Być może postawiłeś za wysoko poprzeczkę i trzeba ją obniżyć?

Być może istnieje inna droga do zrealizowania tego celu? Być może wcale nie jest on zależny od Ciebie? Ludzie w przypadku, gdy cel na dany moment jest nie do osiągnięcia tracą motywację i czasami negatywne emocje nie pozwalają na szersze spojrzenie na sprawę. To, że na ten moment coś nam nie wychodzi, nie oznacza, że nie wyjdzie w przyszłości. Czasami trzeba być tolerancyjnym dla samego siebie i dać sobie więcej czasu i zrealizować mniejszy cel po którego osiągnięciu będziemy mogli zrealizować ten duży. Dobrze jest również wypisać plusy i minusy postanowionego celu, ponieważ może okazać się, że wcale nie chcemy go osiągnąć w sytuacji gdy np. koszty i trud włożony w jego realizacje są wyższe niż korzyści. Wyznaczanie celu jest pozornie prostym zadaniem, jednak w rzeczywistości to dużo trudniejsze.

Zachęcam do czytania artykułów jak poprawnie wytyczyć sobie cel. Pozwól sobie dać szanse, aby frustracja nie przekształcała się w agresję. Trzymam kciuki.