Wrzesień już za nami, nowy rok szkolny ruszył pełną parą. Dla wielu dzieci ten rok jest też rokiem zmiany szkoły.

A nowa szkoła to nie tylko inne miejsce, ale także nowi nauczyciele, znajomi, przedmioty, inny poziom kształcenia, wymagania.

Z tą zmianą wiąże się duży stres a i ponowny powrót do obowiązków po wakacjach również nie jest łatwy.

Drodzy Rodzice, przypomnijcie sobie czas, kiedy to Wy pierwszy raz szliście do nowej pracy czy na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.

Jakie emocje Wam wtedy towarzyszyły? Jak się czuliście?

Jeśli świetnie odnajdujesz się w nowych sytuacjach to może znasz kogoś kto do nowego otoczenia przystosowywał się nieco dłużej? Każdy z nas się różni, jedni odnajdują się w nowym środowisku błyskawicznie, inni potrzebują na to nieco więcej czasu.

Być może Twoje dziecko właśnie teraz potrzebuje Twojego wsparcia, ciepłej rozmowy, pomocy przy zadaniu, opowiedzenia o swoich odczuciach, czy wspólnego posiłku jak nigdy wcześniej. Być może jedynka, którą przyniósł Twój Syn, który zawsze miał świetne stopnie, nie jest tylko i wyłącznie kwestią tego, że się nie nauczył. Być może Twoja Córka, która nigdy nie pyskowała, nie jest tą złą, arogancką nastolatką, która się zmieniła, tylko po prostu sobie z czymś nie radzi lub chce Twojej atencji. Zwróćcie uwagę na różnice w zachowaniu swoich dzieci, pytajcie, rozmawiajcie. Czasami jedno słowo wsparcia, akceptacja i zrozumienie ze strony najbliższych daje olbrzymiego „kopa”, aby wyzwania, które początkowo wydają się trudne i stresujące stały się przyjemnością dnia codziennego.